logo 2

انواع کنه

کلینیک دامپزشکی : انواع کنه ها در تمام نقاط بخصوص در مناطق روستایی و ساحلی وجود دارند و به علت ارتباط با بیماری لیم ( Lyme ) اهمیت بسیاری دارند . هر چند وقت یکبار تمام سطح بدن حیوان را برای اطمینان از علم وجود کنه بررسی نمایید؛ به خصوص نواحی صورت، گوش ها، پا ها و نواحی زیر شکم و سینه را با دقت چک کنید.
بهترین روش گرفتن کنه و شپش در سگ ها ، استفاده از موچین و به دام انداختن آن در نواحی نزدیک سطح پوست است. جهت درمان و برطرف نمودن کنه سگ نباید به هیچ عنوان آن را با انگشتان خود لمس کنید. به زخم های کوچکی که از گزش کنه ها باقی مانده است حساس نباشید ، به دلیل این که خود به خود خوب می شوند و عفونت نخواهند کرد.
اگر برآمدگی های کوچک قرمز رنگی را روی سطح پوست سگ که در اثر واکنش آلرژی پدید آمده است ملاحظه کرده اید باید موضوع را با دامپزشک مطرح کنید و از او کمک بگیرید. در این گونه موارد، استفاده از اسپری های ضد کک، پودر ها و محلول های شوینده در مقابل هجوم کنه ها نیز بسیار تاثیر گذار می باشند.
شپش ها بند پایانی کوچک، کمرنگ (رنگ پریده) می باشند که در سطح پوست زندگی می کنند و به راحتی با استفاده از شامپو های مخصوص، حمام و غوطه ور شدن سگ در محلول های ضدانگل خارجی از بین خواهند رفت.
جرب ها انگل های میکروسکپی می باشند که در سطح پوست یا فولیکول های مو مشاهده می گردند. آلودگی شدید، متوسط و ملایم بسته به نوع آن ها خواهد داشت. به عبارت دیگر، هیچ علامت ثابتی در این بیماری ها مشاهده نمی شود. برای مثال، از متداول ترین انواع درگیری با جرب ها، ابتلا به جرب دمودکس می باشد که جراحات غیر مشهودی را در پوست ایجاد می کند. اما تحریک عادی آن ها هیچ نوع واکنشی را در سگ های مبتلا نشان نمی دهد. معمولاً این مشکل در سگ های جوان مشاهده می شود، جرب های دمودکس هنگامی تشخیص داده می شوند که لکه های قرمز و کم مو در روی پیشانی، دور چشم ها، پوزه و پنجه دست ها ملاحظه می گردد.
برخی از سگ ها بدون هیچگونه درمانی از جرب خلاصی می یابند و بعضی ها نیاز به غوطه ور شدن مرتب در محلول های دارویی خواهند داشت. با استفاده از کرم های مخصوصی نیز می توان آن ها را درمان کرد. جرب های دمودکس مشکل عمده و علاج ناپذیر در برخی از سگ ها به خصوص سگ های مسن تر به حساب می آیند. سگ هایی که آلوده به این نوع جرب هستند نباید برای نسل گیری به کار برده شوند ، به این علت که احتمال دارد از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری باشند.
مشکل دیگر، جرب های سارکو پتس (SarCOptic mange) می باشند. این نوع جرب چنان واکنش شدیدی را ایجاد می کند که به طور مداوم سگ ها خود را می خارانند یا به عبارتی به خارش می افتند.

 

برای اطلاع از خدمات کلینیک دامپزشکی با شماره تلفن 44279350 تماس بگیرید.

انواع کنه

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : اینفولینک