logo 2

 بیماری هاری

کلینیک دامپزشکی : یکی از دلایل اهمیت بیماری هاری در این است که حیوان مبتلا به بیماری را۱۰۰% خواهد مرد، بدین معنا که میزان کشته‌ها و یا تلفات در اثر ابتلا به این بیماری بسیار زیاد می‌باشد. به منظور پیشگیری و درمان این بیماری هر ساله هزینه‌های زیادی برای تهیهٔ سرم و واکسن‌های ضد هاری پرداخت می‌شود.
معمولاً برای انتقال بیماری‌های مختلف قابل سرایت ، راه‌های گوناگونی وجود دارند که بستگی به نوع بیماری دارد. مثل هر بیماری قابل سرایت دیگری راه‌های برای انتقال هاری به حیوانات و یا حتی انسان‌ها وجود دارد که عبارتند از:
گاز گرفته شده توسط حیوانات مبتلا به بیماری هاری - انتقال بیماری هاری از راه پوست - نتقال بیماری هاری از راه مخاط - سرایت بیماری هاری از طریق دستگاه گوارش
البته از اصلی‌ترین راه‌های سرایت بیماری هاری در انسان‌ها و حیوانات می‌توان به گاز گرفتگی توسط حیوان مبتلا اشاره کرد. ناگفته نماند که در مورد گربه‌ها باید عنوان کرد که سرایت این بیماری از طریق پنجه‌های حیوان نیز امکان‌پذیر می‌باشد. به این دلیل که گربه‌ها حیواناتی هستند که به پاکیزگی خود بسیار حساس می‌باشند و برای تمیز کردن خود از راه لیس زدن اقدام می‌کنند، بنابراین دائماً پنجه‌های خود را لیس می‌زنند و بدین صورت پنجه‌ها به بزاق آلوده می‌گردند.
بیماری هاری زمانی از راه پوست زمانی قابل سرایت می‌باشد که بر روی پوست زخم یا خراشی به وجود آمده باشد و در غیر این صورت از طریق پوست سالم به هیچ عنوان امکان سرایت آن وجود ندارد. بعضی از گربه‌ها و سگ‌ها که در سن نه هفتگی دچار بیماری هاری می‌شوند از طریق لیس زدن مخاط چشم ، بینی و لب ، بیماری هاری را به انسان انتقال می‌دهند. البته فراموش نکنید که از خوردن گوشت و سایر فرآورده‌های حیوان مبتلا به هاری اجتناب کنید ، به این دلیل که احتمال انتقال بیماری هاری از طریق دستگاه گوارش به انسان نیز وجود دارد.
از علائم اصلی این بیماری این است که حیوان بسیار گوشه‌گیر می‌شود و این احتمال وجود دارد که حیوان در اثر فلج اندام یا دستگاه تنفس بمیرد. این امکان هم وجود دارد که حیوان بسیار تندخو ، وحشی و درنده شود و حالت تهاجمی به انسان‌ها و یا حیوانات داشته باشد. از نشانه‌های دیگر این است که از دهانش کف بیرون می‌ریزد و به همین دلیل در اثر فلج دستگاه تنفس خواهد مرد.
علائم بیماری هاری در انسان شامل بی‌قراری، بی‌اشتهایی، خستگی، تف اندازی ، افسردگی و غیره می‌باشد و بعد از آن به تمامی محرک‌ها واکنش نشان خواهد داد. انسان مبتلا به بیماری هاری به تشنگی شدیدی دچار می‌شود، اما به دلیل تنگ شدن عضلات گلو قادر به نوشیدن آب نمی‌باشد. از علایم دیگر این بیماری در انسان‌ها این است که به شدت به نور حساس شده و اذیت می‌شوند. انسان مبتلا به بیماری از دهانش کف بیرون می‌ریزد و آرام آرام به انقباض عضله قلب، فلج دستگاه تنفس ، خفگی و درنهایت به مرگ دچار می‌شود.
برای درمان روی زخم را ( محل گزیدگی ) با استفاده از آب و صابون به مدت ۱۰ دقیقه شستشو دهید ( طبق تحقیقات روش مذکور از اصلی‌ترین روش‌های پیشگیری از این بیماری می‌باشد ). حواستان باشد که صابون کف را با استفاده از فشار آب زیاد از روی زخم پاک نمایید. سپس محل زخم را با بتادین یا الکل شست و شو دهید. اما اصلاً زخم را پانسمان نکنید، بدین دلیل که ویروس هاری یه نوع میکروب هوازی باشد و سریع رشد می‌کند. البته ناگفته نماند که حواستان باشد تزریق سرم و یا واکسن هاری را فراموش نکنید.
این نوع واکسن را باید در ۵ نوبت استفاده گردد، بدین صورت که در روزهای صفر، ۳ ، ۷ ، ۱۴ ، ۳۰ به صورت عضلانی (در عضله دلتوئید بازو) آن را تزریق می‌شود. البته اگر حیوانی که توسط گزش انجام شده است در دسترس باشد می‌توانید تا ۱۰ روز صبر کنید، اگر حیوان با وجود آب و غذای کافی تلف شد بدین معناست که دچار بیماری هاری بوده است. در غیر این صورت حیوان سالم است و واکسن‌های روزهای چهاردهم و سی‌ام احتیاجی نمی‌باشد.
توجه داشته باشید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین اگر شما از حیواناتی مانند سگ‌ها و یا گربه‌ها نگهداری می‌کنید، اصلی‌ترین کار این است که هر سه ماه یک‌بار به دامپزشک مراجعه کنید تا چکاب انجام گردد و در صورت لزوم از واکسیناسیون و یا درمان استفاده شود.

بیماری هاری

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : اینفولینک