logo 2

 marzdaranvc 01

کلینیک دامپزشکی : نخستین و قابل توجه ترین تفاوت بین جنسیت سگ‌های نر و ماده اندازه آن‌ها می‌باشد. در اغلب نژادهای سگ ( به‌جز چند نژاد کمیاب ) سگ‌های نر جثه‌ای بزرگ‌تر از سگ‌های ماده دارند. در مورد مراحل زایمان سگ‌ها گفتیم و طبیعتاً سگ‌هایی که به این مرحله می‌رسند جنسیت آن‌ها کاملاً واضح است.
لازم به ذکر است که در این مورد تفاوت‌هایی میان جنسیت سگ‌ها وجود دارد. سگ‌های نر را به‌راحتی بی‌هوش می‌کنند و آن‌ها را عقیم می‌سازند ، و برای اغلب دامپزشک‌ها عمل عقیم کردن سگ‌های نر تقریباً کمتر سی دقیقه طول خواهد کشید. سگ‌های ماده نیز برای عمل عقیم کردن بی‌هوش می‌شوند ، اما باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند و رحم آن‌ها خارج شود که به‌طور متوسط زمان این عمل جراحی به یک ساعت می‌رسد. با این تفاسیر حتماً متوجه خواهید شد که هزینه‌های عمل جراحی عقیم کردن در سگ‌های ماده بیش از سگ‌های نر می‌باشد و حتی طول مدت بهبودی سگ‌های ماده بیشتر خواهد بود.
اکثر افراد فکر می‌کنند که سگ‌ها حیوانات خانگی آرام و تربیت پذیری می‌باشند ، در صورتی که آن‌ها کاملاً در اشتباه هستند. آرام بودن ، تربیت پذیری و عطوفت در سگ‌ها یک خصوصیت فردی به حساب می‌آید . اما باز هم برخی از صاحبان سگ به دلیل این تصور اشتباه تمایل بیشتری به سگ‌های ماده‌ای که جثهٔ بزرگ‌تری دارند نشان می‌دهند . آن‌ها فکر می‌کنند که سگ‌های ماده راحت‌تر قابل تربیت هستند و به همین دلیل است که سگ‌های نر نسبت به سگ‌های ماده طرفداران بیشتری دارند. به دلیل همین اشتباهات جنسیت سگ‌ها نقش چشم گیری در انتخاب آن‌ها دارد.
اشتباه رایج دیگر در میان‌ همگان این است که از پرخاشگری در جنسیت سگ‌های مختلف به عنوان یک تفاوت یاد می‌کنند، که این قضیه هم به هیچ عنوان صحت ندارد. پرخاشگری تحت تأثیر عواملی نظیر پرورش، تربیت ، خلق‌وخو و همین‌طور و تجربیات می‌باشد . هیچ‌کس نمی‌تواند فقط بر اساس جنسیت سگ‌ها خصوصیات آن‌ها را پیش‌بینی کند.
تفاوت‌های منحصر به فرد و یا خاصی بین جنسیت نر و ماده در سگ‌ها ، با توجه به نوع نژاد آن‌ها وجود دارد. مثلاً برخی از سگ‌های ماده و با سگ‌های نر به عنوان حیوانات سلامت‌تری شناخته شده‌اند. برای اینکه بیشتر متوجه این قضیه بشوید سگ پاگ ماده را به عنوان مثالی در نظر می‌گیریم ، احتمال مشکل تومورهای تخمدان و یا سینه در سگ‌های ماده نژاد پاگ نسبت به سایر نژادها بیشتر می‌باشد و یا خطر ابتلا به اختلالات مفصلی در سگ‌های نر نژاد جرمن شفرد بیشتر می‌باشد .
به نظر ما این مسئله درست است که با توجه به نژاد تفاوت‌هایی نیز بین جنسیت سگ‌ها وجود دارد، اما این تفاوت‌ها نمی‌تواند ملاک انتخاب جنسیت سگ‌ها باشد. اغلب ما برای انتخاب یک جنسیت در سگ‌ها معیارهایی در ذهن خود داریم. سگ‌های ماده و یا نر ممکن است به خوبی باهم کنار بیایند و یا همیشه باهم در جنگ و نزاع باشند، نژاد و خصوصیات سگ‌ها نسبت به جنسیت سگ‌ها تاثیرات بیشتری در این‌گونه تفاوت‌ها دارد.
بر طبق تحقیقاتی که انجام داده‌ایم و با توجه به مقاله‌ای که حاصل این تحقیقات می‌باشد ، هزینه‌های عمل عقیم کردن سگ‌های نر نسبت به ماده‌ها کمتر می‌باشد . مسئلهٔ مهم دیگر اینکه جثهٔ سگ‌های نر نسبت جثهٔ سگ‌های ماده بزرگ‌تر است . اما مسئلهٔ مهم‌تری در این بین وجود دارد و آن‌هم تصور جامعهٔ ما بر این است که سگ‌های ماده آرام تر و پر عطوفت تر از سگ‌های نر هستند. البته این مورد آخر نیازمند تجربه می‌باشد و دلیل آن‌هم کاملاً مشخص نیست.

جنسیت سگ‌ها و تفاوت در آن‌ها

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : وب سایت لند پلاس