logo 2

دلایل بروز بیماری دیسپلازی

کلینیک دامپزشکی : این عارضه به دلیل تکامل غیر عادی مفصل اتصال دهنده استخوان ران به لگن به وجود می آید و ممکن است باعث دررفتگی ناقص و یا حتی کامل سر استخوان ران از لگن در سگ های جوان، و در ادامه تخریب مفصل و عوارض شدیدتر در سگ های مسن تر گردد. فاکتور های متعددی می توانند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند که از این میان می توان به فاکتورهای وراثتی و نیز فاکتورهای محیطی اشاره نمودد. به هر حال، فاکتورهای ژنتیکی، نقش اولیه و مهمتری را ایفا می کنند و عوامل محیطی، نظیر رشد سریع حیوان و وزن گیری با سرعت بالا به دلیل دریافت غذای زیاد، در شکل گیری چنین مفصل معیوبی تاثیر گذار خواهند بود.
همچنین التهاب های مفصلی به همراه عفونت مایع مفصلی که در بسیاری موارد، متعاقب ضربه های خفیف اما مداوم به مفصل ایجاد می گردند، ممکن است از عوامل به وجود آورنده چنین عارضه ای باشند. از مهمترین علل درد حیوان که باعث می گردد حیوان تمایل و توان فعالیت بدنی زیادی را نداشته باشد، کشیدگی رشته های فیبروز کپسول مفصلی، در نتیجه دررفتگی ناقص مفصلی می باشد که مسلماً باعث ایجاد درد شدید و متعاقب آن لنگش حیوان می شود.
گاهی اوقات ممکن است بد شکل شدن استخوان لگن در محل اتصال با استخوان ران، و یا شکستگی های کوچک در محل، این درد و ناراحتی را افزایش بدهند. لازم به ذکر است که رخداد این عارضه، در سگ های نژاد بزرگ بیشتر از نژاد کوچک و در گربه ها بسیار نادر می باشد صاحب حیوان زمانی متوجه درگیری حیوان خود می گردد که با علائمی مانند مشکل در ایستادن بعد از مدتی نشستن، عدم تحمل تمرین و لنگش های متناوب و یا حتی مداوم روبرو شده است. لنگش حیوان به طور ناگهانی در طی تمرین و یا حتی بعد از فعالیت های بدنی افزایش می یابد. در حیوانات جوان عارضه در سنین 5 الی 10 ماهگی تشخیص داده می شود. گاهی صاحب حیوان متوجه یک چرخش غیر عادی مفصل به سمت خارج در هنگام راه رفتن می گردد و گاهی اوقات عضلات ناحیه لگن در سمت درگیر نسبت به سمت مقابل کوچکتر می مانند.
تشخیص قطعی باید بر مبنای معاینه دقیق توسط جراح دامپزشک و اخذ عکس رادیوگراف انجام شود. شاید جراح لازم بداند جهت تکمیل روند معاینه، حیوان را با استفاده از داروی آرام بخش تا حدی آرام کند. درمان این عارضه بسته به سن، مرحله بیماری، امکانات و شرایط نگهداری حیوان، می تواند به صورت محافظه کارانه و دارویی و یا در صورت لزوم به صورت جراحی انجام گردد.
بنا به تشخیص جراح دامپزشک، جراحی برای بیماران مسن تری که درمان محافظه کارانه در آن ها موثر نبوده است و یا در حیوانات جوانی که جهت فعالیت خاص ورزشی نگهداری می گردند، و یا در صورتی که صاحب حیوان توانایی صرف وقت و انرژی جهت درمان محافظه کارانه را نداشته و تمایل دارد، روند تخریب مفصل را هر چه سریع تر متوقف کند، انجام می شود.

دلایل بروز بیماری دیسپلازی

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : اینفولینک