logo 2

سندرم شیر سمی

کلینیک دامپزشکی : علائم بالینی توله ها شامل ناله ی مداوم ، نفخ، اسهال سبز رنگ و همین طور مقعد قرمز رنگ می گردد. علائم بالینی سگ ماده شامل ترشحات غیر معمول از سر پستانک ها و تورم سینه ها، واژنیت، متریت، ترشحات فرج، ادرار زیاد و عطش بیش از حد می باشد.
دلایل بروز سندرم شیر سمی : علل به وجود آمد سندرم شیر سمی، همراهی عفونت ژنی شیر با عفونت سر پستانک ها و یا تورم حاد پستانی همراه با استرپتوکوکی (که معمولا عفونت های استرپتوکوکی با تورم مزمن پستان ها (colibacillary) همراه می باشد) است. افزایش سطح آلودگی های باکتریایی در شیر سگ ماده یکی از اصلی ترین علل سندم شیر سمی است که به دلیل ورود مواد سمی از طریق خون به شیر مادر می باشد و معمولا پس از زایمان و همراه با تورم پستان است.
تشخیص سندرم شیر سمی : بروز این بیماری در توله ها همراه با اسهال و قرمزی مقعد رخ می دهد، اما به طور معمول این عارضه توسط صاحبان تشخیص داده نمی شود، زیرا در زمان اسهال سگ ماده به تمیز کردن مقعد توله اسرار می ورزد و لیس زدن مداوم مادر موجب قرمزی مقعد توله ها و گمراهی صاحب می گردد.
در مراحل اولیه ی این بیماری، مدفوع توله ها زرد رنگ و بوی ترشیدگی شدید می دهد. و در مراحل پیشرفته ی سندرم شیر سمی، در اثر ترشح صفراوی، اسهال در توله ها شدیدتر شده و برنگ سبز ظاهر می گردد. بوی متعفی داشته و نشان از بالا بودن PH و عدم جذب لاکتوز و همچنین هماتوژن پروتئین یا اسهال نکروز می باشد.
می توان در صورت ایجاد ورم پستان و یا واژنیت، مسمومیت هماتوژن را به سندرم شیر سمی در ارتباط دانست. در سندرم شیر سمی اسهال طبیعی وجود ندارد بلکه در این عارضه، اسهال حالتی پیشرفته و شدید داشته و به همین علت باید از مصرف شیر جلوگیری گردد.
ایجاد اسهال شدید در توله های شیرخوار به طور معمول به علت وجود جریان خود به خود خون از نوک پستانک ها (galactorrhoea) است. در این زمان توله ها براثر اشباع ظرفیت لاکتور دچار بالا رفتن اسید معده (PH اسیدی) می گردند و به صورت مداوم حالت ترش کردن دارند و درد شدیدی در نواحی شکم حس می کنند.
در ایجاد اسهال شدید حتما باید آزمایش مدفوع انجام گیرد. به خاطر داشته باشید که در تشخیص سندرم شیر سمی نمی توانید تنها به آزمایشات باکتریولوژیک شیر مطمئن شوید ، به دلیل این که ممکن است در زمان نمونه گیری از شیر سگ ماده، نمونه گیری در شرایط به صورت کامل استریل انجام نگردد (سر پستانک ها کاملا استریل نشده باشد).
مصرف آنتی بیو گرام برای پیشگیری پیش از درمان، نیز می تواند موجب اشتباه آزمایشات شود.
در صورتی که نمونه ی شیر کاملا در شرایط استریل جمع آوری گردد ممکن است توله ها خود حاوی باکتری های سمی غیر غابل تشخیص و همین طور خطرناک باشند. (بر اثر نزدیکی و یا خوردن لاشۀ مرغ و تغذیۀ مادر با مرغ یا گوشت نپخته)
جهت درمان این عارضه باید توله ها را از مادر به مدت حداقل 24 الی 72 ساعت جدا نمود و سپس تجویز مایعات خوراکی حاوی گلوکز برای از بین رفتن نفخ و ثابت شدن درجه حرارت شروع تغذیه ی مصنوعی توله ها کرد و باید هرچه سریع تر به دامپزشک مراجعه گردد.

سندرم شیر سمی

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : اینفولینک