logo 2

غذای حیوانات خانگی

کلینیک دامپزشکی : برای تشخیص غذای حیوانات خانگی با کیفیت خوب، به نکات مختلفی باید توجه کنید که از جمله آن ها نوع و نژاد حیوان خانگی، سلامت غذا و متناسب بودن ترکیبات به کار رفته در آن با حیوان خانگی شما می باشد. بیشتر این موارد را با مطالعه برچسب روی محصول و دسته بندی کیفی آن می توانید متوجه شوید. غذای حیوانات خانگی از نظر کیفیت به دسته های مختلفی تقسیم می گردد و عبارات مختلفی برای توصیف میزان کیفیت آن ها به کار می رود. اغلب این عبارات توصیفی بر روی بسته بندی غذای سگ و گربه ها مشاهده می شوند، هر چند که مشاهده آن ها بر روی بسته غذای سایر حیوانات خانگی هم چندان عجیب نمی باشد. بسیاری از این اصطلاحات و عبارات در حقیقت مفهوم و تعریف کاملاً مشخصی نداشته و حتی متخصصین این زمینه هم درک درستی از بعضی این عبارات مصطلح ندارند.
به طور کلی غذای حیوانات خانگی تولید شده توسط شرکت ها را می توان به چند دسته تقسیم نمود که رایج ترین آن ها عبارتند از :
محصولات کلی: غذای حیوانات خانگی توسط شرکت های مختلفی تولید می گردد. برخی از شرکت ها با پیدا کردن ارزان ترین ترکیبات موجود سعی در تولید محصول دارند. این محصولات عمدتاً بی نام و نشان می باشند و نام برند و شرکت بر روی آن ها مشاهده نمی شود. این شرکت ها محصول کم هزینه خود را به صورت محلی و از طریق فروشگاه ها و مغازه ها عرضه می کنند. این محصولات معمولا باعث ایجاد مشکلات مختلف در دستگاه گوارش حیوان می گردند.
محصولات طبیعی: با مراجعه به تعریف AAFCO از عبارت «طبیعی» متوجه خواهید شد که یک غذای طبیعی، غذایی خواهد بود که ترکیبات آن تنها از منابع گیاهی، حیوانی یا معدنی به دست بیاید. انجام هر گونه فرآیند مانند خالص سازی، استخراج، حرارت دادن و غیره بر روی آن بلامانع می باشد، مگر آن که به آن یک ترکیب مصنوعی اضافه شود. البته وجود مواد نگه دارنده و ترکیبات شیمیایی در کمترین میزان ممکن (حد ضروری) اخلالی در طبیعی خواندن آن محصول وارد نخواهد کرد.
برچسب خصوصی: این گونه محصولات نقطه مقابل محصولات کلی می باشند. این محصولات دارای برچسب مغازه یا فروشگاهی که از آن خرید می کنید هستند. یعنی برخی از فروشگاه ها خود اقدام به برند سازی می کنند و محصول ویژه خود را می فروشند. این محصولات نیز اغلب قیمت پایینی دارند. بسیاری از محصولاتی که دارای برچسب های خصوصی می باشند از برند های معتبر و پریمیوم (درجه یک) تقلید می کنند تا شاید به این طریق بتوانند در جلب نظر مشتری موفق باشند. این محصولات در کنار هزینه پایین، ظاهری زیبا و جذاب دارند که همین مسئله عامل اصلی جذب مشتری می گردد.
ارگانیک: این غذاها به هیچ وجه در فرآیند تولید نباید در معرض هیچ گونه ماده شیمیایی مصنوعی همانند کود های شیمیایی، حشره کش ها ، آنتی بیوتیک و غیره قرار گرفته باشند. افزون بر این ها طریقه نگه داری، تولید و حمل و نقل آن ها نیز باید طبق دستور العمل ها انجام شده باشد.
غذاهای ارگانیک توسط برنامه ملی ارگانیک (NOP) تأیید می گردند. این برنامه و چارچوب در واقع برای غذاهای انسانی تعریف می شود و محصولات غذایی حیوانات خانگی شامل این برنامه نمی گردند. با این حال توصیه می گردد محصولات غذایی حیوانات نیز از این قوانین و مقررات تبعیت کنند که برخی از شرکت ها این مسئله را رعایت می کنند. البته ذکر این نکته ضروری می باشد که حتی در صورت وجود برچسب «ارگانیک» بر روی یک محصول ، باز هم هیچ تضمینی وجود ندارد که آن محصول واقعاً یک محصول ارگانیک باشد.
غذاهای برند های استاندارد: احتمالاً تا حدودی با این شرکت ها به واسطه تبلیغات در مکان های مختلف، آشنا می باشید. محصولات این شرکت های صاحب نام از محصولات «کلی» و «برچسب خصوصی» گران تر می باشند.
این محصولات در واقع مدعی رعایت کردن استاندارد های AAFCO می باشند. این محصولات معمولاً ادعایی به جز خوب بودن و سالم بودن برای حیوان خانگی شما نخواهند داشت و فقط حداقل استاندارد ها را رعایت می کنند.
پریمیوم : غذاهای پریمیوم معمولاً از همه انواع غذاها و محصولاتی که برچسب های مختلف دارند، گران تر می باشند. این محصولات مدعی هستند که از بهترین و با کیفیت ترین ترکیبات برای ساخت و تولید محصولات خود استفاده کرده اند. از دیگر ادعاهای این شرکت ها و محصولات آن است که می گویند غذای آن ها به عمر طولانی تر و سلامت بهتر حیوان خانگی شما کمک خواهد کرد. محصولات پریمیوم استاندارد محصولات غذایی حیوانات را در سطح بالا تری ارائه داده و سعی می کنند برای حیوانات و شرایط مختلف غذاهای تخصصی تهیه نمایند.
همه جانبه: این عبارت در واقع به جای عبارت «طبیعی» به کار می رود. این عبارت بیشتر برای مقاصد تبلیغاتی و تجاری کاربرد داشته و معنی و مفهوم مشخصی ندارد.
عاری از غلات: در ترکیبات غذای حیوانات که بر روی آن از برچسب «عاری از غلات» استفاده می شود، هیچ نوع غلاتی وجود ندارد. اغلب غذا های حیوانات خانگی شامل غلاتی نظیر برنج، ذرت، گندم و جو است. وجود نشاسته به عنوان یکی از ترکیبات به کار رفته در بیشتر غذای حیوانات خانگی ضروری می باشد. به همین علت شرکت هایی که محصولات عاری از غلات تولید می کنند باید منبع دیگری برای تأمین نشاسته در محصول خود پیدا کنند. سیب زمینی و تاپیوکا از مهم ترین منابع نشاسته می باشند که به طور گسترده در غذاهای خالی از غلات حیوانات خانگی یافت می گردند.

 

برای اطلاع از خدمات کلینیک دامپزشکی با شماره تلفن 44279350 تماس بگیرید.

غذای حیوانات خانگی

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : اینفولینک