logo 2

 

فتق در سگ

کلینیک دامپزشکی : هنگامی که فتق به سراغ سگ ها برود، می توان گفت دو رخداد بد و همچنین خوب وجود دارد. رخداد خوب این است که فتق ها قابل درمان می باشند . رخداد بد این است که بسته به نوع فتق اگر درمان نگردد می تواند تهدید کننده زندگی شود. پنج نوع فتق وجود دارد که سگ ها از آن ها رنج می برند که عبارتند از:
فتق مغابنی یا فتق کشاله ران - فتق نافی - فتق پرینه - فتق دیافراگم - فتق هیاتال
فتق در سگ و فتق مغابنی : این نوع فتق در نواحی کشاله ران تنها در جایی که گوشت درونی بر روی پای عقب سگ به بدن متصل می باشد، به وجود می آید. فتق می تواند کوچک و یا حتی بسیار بزرگ باشد. در صورتی که سوراخ بزرگ باشد بعد از مدتی روده، مثانه و یا رحم در فتق به دام می افتند . این یک مشکل واقعی تهدید کننده زندگی می باشد که نیاز به اقدام به موقع دامپزشکی خواهد داشت. این نوع فتق یک بیماری بسیار دردناک برای سگ ها به شمار می رود و شما باید بسیار سریع قادر به شناسایی این بیماری باشید.
فتق در سگ و فتق نافی : این نوع از فتق رایج ترین نوع فتق در میان سگ ها می باشد. این نوع فتق نیز مادرزادی است و معمولا در میان توله سگ ها مشاهده می گردد.
این نوع فتق با نگاه کردن به شکم توله سگ مشخص می گردد ، به این علت که دارای یک برآمدگی بر روی شکم می باشد که هنگام لمس کردن کاملا صدای ترق و تروق آن احساس می گردد. اغلب اوقات این فتق به خودی خود التیام پیدا می کند، اما این موضوع به اندازه فتق بستگی خواهد داشت، زیرا در صورتی که بسیار بزرگ باشد حتما نیازمند معاینات دامپزشکی خواهد بود.
اکثر صاحبان این سگ ها تصمیم به عمل جراحی فتق میگ یرند ، درست هنگامی که قصد عقیم کردن توله سگ خود را دارند.
متاسفانه، در صورتی که فتق بزرگ و بدون درمان رها گردد، می تواند عوارضی بسیار جدی را به همراه داشته باشد . بنابر این اگر شما اطمینان ندارید که میخواهید چه کاری انجام بدهید حتما برای مشاوره با یک دامپزشک هماهنگ کنید.
فتق در سگ و فتق پرینه : این نوع فتق معمولا در اثر پارگی در عضلات موجود در لگن ایجاد می گردد. در این نوع فتق معمولا محتویات شکم به منطقه ای در مقعد به نوعی چکه می کنند. نژادهای خاصی از سگ ها مستعد ابتلا به این نوع خاص از فتق می باشند و معمولا در سگ های نری که عقیم نشده اند مشاهده می گردد.
سگ هایی که بیش از 5 سال سن داشته باشند بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری خواهند بود. به همین علت پیشنهاد می گردد در صورتی که شما قصد پرورش از سگ خود را ندارید آن را عقیم نمایید.
فتق در سگ و فتق دیافراگم : دیافراگم ماهیچه ای می باشد که ارگان های شکمی سگ را از قلب و ریه ها جدا می سازد. اگر یک سوراخ در دیافراگم ایجاد گردد و سپس اندام های داخلی از این طریق به حفره سینه سگ لغزش پیدا می کنند که این عمل باعث سختی تنفس در سگ خواهد شد .
این نوع از فتق نیز می تواند مادرزادی باشد یا اینکه آن را می توان به عنوان نتیجه ای از نوعی آسیب به حساب آورد. یکی از شایع ترین آن ها هنگامی است که به یک سگ با یک ماشین در حال حرکت ضربه ای وارد می گردد.
فتق در سگ و فتق هیاتوس : فتق هیاتال هنگامی رخ می دهد که یک تکه از معده سگ به داخل دیافراگم هل داده شود( اغلب در جایی که مری با معده در تماس می باشد) . این نوع فتق به عنوان یک نقص مادرزادی به حساب می آید و یا حتی امکان دارد به عنوان نتیجه ای از نوعی تروما باشد.
اگر شما گمان می کنید که سگی فتق دارد ، حتما باید در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه نمایید و پزشک شما باید نوع فتق را تشخیص بدهد. سپس دامپزشک با توجه به وضعیت موجود قادر به درمان می گردد. با این حال، اگر فتق داخلی قابل تشخیص نباشد ممکن است دامپزشک شما برای تشخیص از اشعه ایکس استفاده نماید و پس از آن نوع درمان را ارزیابی کند. اغلب اوقات ، یک دامپزشک پیشنهاد به استفاده از عمل جراحی برای رفع فتق و سپس درمان با استفاده از دارو می نماید. البته همه این موارد بستگی به نوع فتق و علت آن خواهد داشت.
جلوگیری از فتق در سگ ها : متاسفانه هیچ پیشنهادی جهت جلوگیری از فتق وجود ندارد،زیرا اغلب ابتلا به آن یا مادرزادی می باشند و یا در نتیجه نوعی آسیب اتفاق می افتند.
فتق نیز می تواند به عنوان یک نتیجه از شرایط مرتبط با سلامتی اتفاق بیفتد.با این حال اعتقاد بر این است که عقیم سازی سگ تا حد زیادی می تواند از وقوع فتق پیشگیری کند.

فتق در سگ

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : وب سایت لند پلاس