logo 2

مراحل زایمان در سگ

کلینیک دامپزشکی : مرحله اول زایمان در سگ ها: در اغلب موارد شروع مرحله اول زایمان دقیقا معلوم نمی شود. در این مرحله مادر برای خارج شدن نوزادان آماده می گردد. در اوایل این مرحله درجه حرارت بدن سگ مادر به ۳۶.۵ الی ۳۷ درجه کاهش می یابد، گردن رحم بسته است و انقباضات رحمی کم هستند. اما کم کم انقباضات بیشتر می شود و به علت ایجاد فشار در ناحیه رحم، این ناحیه برای خروج توله ها آماده می شود. تقریبا هر ۶ الی ۷ دقیقه یکبار انقباض رخ می دهد . این انقباض ها محتویات رحم را به سمت گردنه رحم می برد و احتمال دارد که این روند تا ۲۴ ساعت هم طول بکشد. سگ ماده در این دوران رفتاری غیر عادی دارد. علایم این دوران عبارتند از: خر خر کردن ، قدم می زند ، جایگاه خوابش را آماده می کند ، علاقه ای به خوردن و آشامیدن ندارد ، نفس نفس زدن ، نگاه کردن به پهلو ها ، شل شدن و متورم شدن فرج ، لیسیدن فرج ، شل شدن شکم ، ظاهر شدن ترشحات موکوسی
البته برخی از سگ های ماده در این مرحله اشتهای زیادی دارند. احتمال این هم وجود دارد که سگ باردار دچار حالت تهوع شود و اگر تازه غذا خورده باشد استفراغ کند. اگر این امر به صورت مکرر باشد غیر طبیعی است.
مرحله دوم زایمان در سگ ها: نشانه ی ورود به مرحله دوم زایمان خروج مایعات جنینی و دیدن توله ها و یا پرده های جفت در مدخل واژن می باشد. در این مرحله مادر بر روی یک پهلوی خود دراز می کشد و زور می زند و در برخی از مواقع دچار حملات شدید مربوط به دوران زایمان می گردد. احتمال این که سگ ها در تجربه اول زایمان خود درد و ناراحتی زیادی را تحمل کنند وجود دارد، اما در اغلب موارد توله ها به آسانی به دنیا می آیند. توله سگ ها به شکل طبیعی فقط قادر هستند که به صورت طولی به دنیا بیایند در اغلب موارد نوزادان از قسمت سر خارج می گردند، اما در مواردی هم مشاهده شده است که از پا ها و قسمت پشت به دنیا بیایند. موقعیت توله ها در هنگام زایمان طبیعی از قسمت پشت می باشد در این مرحله باید محیط قرار گیری حیوان عاری از سر و صدا و بسیار آرام باشد و فقط صاحب حیوان در کنارش قرار داشته باشد زمان خارج شدن توله ها متفاوت است و قابل تشخیص نخواهد بود. فراموش نکنید که در این مرحله حالت ها، شرایط و درجه حرارت سگ مادر را یاداشت کرده و بررسی کنید.
مرحله سوم زایمان در سگ ها ممکن است که قسمت هایی از مراحل دوم و سوم همزمان اتفاق بیافتد. سریعا پس از خروج توله ها مرحله سوم اتفاق می افتد و در طی آن جفت دفع می گردد البته در بعضی از مواقع توله ها داخل جفت متولد می شوند، سگ مادر پس از تولد هر کدام از آن ها کیسه ی جفت را می لیسد، آن را پاره کرده و بند ناف را قطع خواهد کرد. حتما چک کنید که هیچ جفتی در رحم حیوان باقی نماند .
از لیسیدن توله ها توسط مادر جلوگیری نکنید و اجازه خوردن بیش از ۲ الی ۳ جفت را به سگ خود ندهید. فراموش نکنید که حتما جفت های باقی مانده و توله های مرده را از دسترس حیوان دور کنید.
اگر توله به علت بیماری مرده باشد احتمال این وجود دارد که خوردن آن موجب بروز بیماری مادر شود. حتی خوردن و بلعیدن تعداد بالایی از جفتها می تواند موجب ایجاد اختلالات گوارشی به همراه بالا رفتن درجۀ حرارت بدن (اسهال و استفراغ) و همچنین به هم ریختن تعادل آب و املاح در بدن سگ گردد.
مایع سیاه رنگ متمایل به سبزی که از خروج غشا های جنینی خارج می گردد طبیعی است (وجود رنگ سبز در روز اول زایمان مطلوب است). پس از مدتی رنگ ترشحات به قهوه ای مایل به قرمز تغییر می کند و کم کم شفاف و طبیعی خواهد شد، اگر ترشحات سفید رنگی از واژن دیدید و یا پیش از خروج اولین توله ترشحات سبز رنگی دیدید، فورا به دامپزشک مراجعه نمایید. در پایان مرحله سوم زایمان تمامی توله ها و جفت آن هاخارج شده اند و رحم جمع می گردد.

مراحل زایمان در سگ

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : وب سایت لند پلاس