logo 2

مراقبت از دهان و دندان سگ

کلینیک دامپزشکی : امروزه با پیشرفت علم دامپزشکی و کشف دلایل بسیاری از بیماری ها، عمر مفید سگ ها افزایش یافته و دامپزشکان توجه بیشتری به مسئله ی پیشگیری نسبت به درمان دارند. نمونه ی بارز آن انجام دقیق و به موقع معاینات دوره ای، واکسیناسیون و درمان های ضدانگل می باشد. دهان و دندان سگ نیز از این امر مستثنی نمی باشد و به منظور پیشگیری از بیماری های آن ها، مراقبت روزانه توسط صاحب حیوان و معاینات دوره ای و منظم توسط دامپزشک الزامی است و عدم توجه به آن بسیار خطرناک و گاهی اوقات غیر قابل جبران خواهد بود.جهت جلوگیری از ابتلای سگ به بیماری های دهان و دندان باید برنامه ای منظم جهت مراقبت از آن در نظر گرفت و در مواقعی هم با دامپزشک مشورت نمود.
پلاک های دندانی : دندان های سگ های خانگی کمتر دچار حفره های دندانی می گردند، اما به علت عدم نگهداری صحیح به سرعت به مشکلات لثه و دندان مبتلا می گردند. پلاک های دندانی ( Dental Plaques ) در اثر باقی ماندن غذا و باکتری ها برروی دندان ها و لثه ها تشکیل می شوند و پس از سه الی پنج روز از زمان تشکیل با مواد معدنی موجود در بزاق ترکیب گشته و محکم می گردند.
جرم های دندانی : در صورتیکه پلاک های دندانی با مسواک زدن منظم روزانه برداشته نشوند، با مواد معدنی موجود در بزاق دهان سگ ترکیب شده و به جرم دندانی تبدیل می گردند و به سطح دندان می چسبند.جرم های دندانی ( Dental Tartars ) پس از گذشت زمان اندکی موجب حساس شدن و التهاب لثه ها شده و در نهایت بروز بیماری های لثه که در برخی از موارد غیر قابل برگشت می باشد، می شوند.
بیماری های لثه : اگر جرم های دندانی توسط دامپزشک برداشته نشوند این عارضه پیشرفت بیشتری می کند و به زیر لثه ها نفوذ خواهد کرد و در مرحله ابتدایی موجب بیماری ژنژویت می گردد که در این بیماری هنوز آسیبی به ساختارهای محافظ دندان مثل لیگامنت دندانی و استخوان فک وارد نشده است و قابل درمان خواهد بود.
اگر در این مرحله جلوی پیشرفت بیماری گرفته نشود سگ به پریودنتیت مبتلا می شود که در این زمان به تدریج لثه ها از دندان ها جدا می شوند و بسیار دردناک می گردند و حیوان دچار آبسه های دندانی می گردد.در مراحل پیشرفته تر عفونت به استخوان می رسد و حتی ممکن است باکتری ها وارد خون گردد و منجر به التهاب دریچه های قلب ( اندوکاردیت )، عفونت کبد و کلیه ها شود که در این مرحله بیماری برگشت ناپذیر می باشد و لیگامنت دندانی که ریشه ی دندان را به استخوان فک متصل می کند نیز امکان دارد از بین برود و دندان ها لق شوند و بیافتند.

مراقبت از دهان و دندان سگ

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : وب سایت لند پلاس