logo 2

مسمومیت با روی در سگ

کلینیک دامپزشکی مرزداران: مشکل مسمومیت با روی در سگ ها به ندرت اتفاق می افتد، اما صاحب سگ باید در مورد علائم این مسمومیت آگاهی و اطلاعات کافی را کسب نماید تا در مورد بروز این مسمویت، به موقع اقدامات لازم را انجام دهد. زیرا مسمومیت در مواقعی منجر مرگ حیوان می گردد. مسمویت توسط روی (Zinc) ممکن است توسط وسایلی از جنس روی و یا پماد های خاصی که درصد روی در آن ها بالا باشد ایجاد گردد. روی (Zinc) ماده ای است که موجب سوزش شدید معده و روده می گردد.
ممکن است بلعیده شدن مواد یا وسایلی حاوی روی در حیوان منجر به مسمومیت گردد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:
وسایلی که حاوی روی می باشند (مانند انواع سکه ها): در بعضی از سکه ها که پوشش مس دارند اما در زیر آنها فلز روی به کار رفته است و ممکن هست پس از خورده شدن توسط سگ پوشش مس آن شکسته شده و باعث مسمومیت گردد.
وسایل فلزی دیگری که با سایر فلزات آلیاژ (ترکیب) شده اند: مانند برخی از پیچ و مهره ها.
فلزاتی که گالوانیزه شده اند.
پماد هایی که حاوی روی (Zinc) می باشند.
برخی از مکمل های غذایی که حاوی روی می باشند.
برخی از اسباب بازی ها که در آنها فلز روی به کار رفته است.
در طول شبانه روز شما نمی توانید نظارت کامل در مورد سگ خود داشته باشید پس ممکن است یک وسیله که حاوی روی است توسط سگ شما بلعیده شده و حیوان دچار مسمومیت گردد. به هر حال، شما باید قادر به تشخیص علائم مسمومیت روی باشید.
علائم این نوع مسمومیت عبارتند از:
استفراغ بیش از اندازه.
اسهال.
ترشح بزاق بیش از اندازه.
کما (در مواردی که مقدار روی مصرف شده زیاد باشد).
کف کردن دهان.
بی اشتهایی.
بی حال بودن.
رفتار های عجیب از سگ.
کم رنگ شدن رنگ لثه.
نداشتن تعادل.
تشنج.
در صورتی که سگ به طور مداوم در معرض فلز روی قرار دارد و یا مقدار مصرف آن بالا باشد موجب بروز یک نوع اختلال خونی می گردد که مهلک و کشنده می باشد، یک نوع کم خونی همولیتیک که بر روی تولید گلبولهای قرمز خون تاثیر می‌گذارد و مقدار آنها را کاهش میدهد.
علائم کم خونی همولیتیک عبارتند از:
ادرار قهوه ای یا نارنجی.
رنگ لثه ها.
یرقان (سفیده چشم به رنگ زرد، در آمده و همچنین سایر غشاهای مخاطی)
در مواقع مسمومیت شدید ادرار به رنگ قرمز رنگ می باشد.
در مقادیر بالا (بیش از 50 میلی گرم در هر پوند از وزن یک الی سه سکه) ، مصرف روی می تواند منجر به نارسایی کبد و نارسایی کلیه منجر گردد.
برای تشخیص دقیق با استفاده از آزمایش خون می توان میزان مسمومیت را مشخص نمود (همچنین مبتلا بودن حیوان به کم خونی همولیتیک). همچنین با انجام رادیو گرافی توسط دامپزشک از حیوان می توان نوع اشیاء و میزان مصرف آن را مشخص نمود.
درمان مسمومیت با روی : باید سگ را مجبور به استفراغ کردن کنید به طوری که مواد و یا اشیاءی که خورده شده است خارج شود. در مواقعی که اشیاء خیلی بزرگ باشند و سگ نتواند آن را دفع کند حتما باید با عمل جراحی توسط دامپزشک از معده سگ خارج گردد.
تزریق خون هم در مواردی که مسمومیت بسیار شدید باشد انجام می شود و درمان chelation که توسط دامپزشک تجویز شود که باعث کاهش روی از سطح بدن می گردد (EDTA کلسیم یا penicillamine).
برای جلو گیری از مسمومیت با روی در سگ (Zinc) باید وسایل و یا موادی خوراکی که حاوی روی هستند رو شناسایی نود و از محیط زندگی سگ حذف کرد به طوری که دیگر در دسترس سگ نباشند.

مسمومیت با روی در سگ

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : اینفولینک