logo 2

 وسواس فکری در سگ

کلینیک دامپزشکی : وسواس فکری و یا همان رفتارهای تکرار شونده به فعالیت یا عملی گفته می‌ گردد که به طور مکرر و دائمی‌ انجام می شود و ظاهرا حیوان از انجام آن دارای هدف مشخصی نمی باشد. انجام مکرر یک رفتار، می‌تواند به اشکال مختلفی مشاهده گردد. معمول ترین این رفتار‌ها در سگ‌ های نژاد کوچک، جویدن مداوم پنجه‌ ها و یا ناخن‌ های اندام‌ های حرکتی قدامی‌ خودشان می باشد. حتی گاز گرفتن بی هدف و تعقیب دم نیز از دیگر مثال‌ های این گونه از رفتار‌ ها می باشد. در سگ‌ های نژاد بزرگ، لیسیدن زخم‌ هایی که بر اثر جویدن خودشان روی بدن ایجاده کرده اند، بسیار مشاهده شده است.
احتمال این امر وجود دارد که رفتار های تکرار شونده، بر اثر علل فیزیولوژیکی، همانند ژنتیک باشند و یا در اثر مشکلات پوستی اتفاق بیافتد. همچنین می‌ تواند ناشی از یک تجربه بد و یا خجالت آور باشد، یا حتی در اثر ترس و کشکمش درونی ایجاد گردند.
خستگی ، استرس یا اضطراب نیز می‌توانند این رفتار را ایجاد نمایند. بر طبق تحقیقات انجام شده نژادها و گونه‌ های مختلف حیوانات، استعداد بیشتری به نوع خاصی از رفتار‌ های تکرار شونده نشان می دهند.
درمان حیواناتی که مبتلا به بروز رفتار های تکرار شونده هستند، نیازمند صبر و شکیبایی بسیاری می باشد. استفاده از پماد‌ های موضعی که بو و مزه بدی دارند بر روی ناحیه ای که حیوان بیشتر با آنجا درگیر می باشد، معمولا موفقیت آمیز نیستند و نمی‌ توانند به رفع مشکل کمک نمایند.
نخستین قدم برای درمان این عارضه، رد کردن تمامی ‌بیماری‌ هایی مانند عفونت پوست می باشد که می‌توانند باعث گردند که حیوانات رفتاری غیر معمول را تکرار نمایند. برای این کار حیوان باید به طور کامل معاینه بالینی گردد و آزمایشات لازم برای تشخیص علت احتمالی انجام شوند. اگر نشانه ای از هیچ نوع بیماری مشاهده نشد، فرد باید علت این رفتار را پیدا کند و آن را رفع کرده یا تصحیح کند
اگر باز هم این رفتار ها تکرار شدند ، باید حتما به دامپزشکی که در زمینه مشکلات رفتاری حیوانات تجربه دارد مراجعه نمایید. معمولا دامپزشک برای رفع این مشکل از دارو های مخصوصی استفاده می کند. این دارو ها به هیچ عنوان نباید به صورت خود سرانه مصرف گردند.

وسواس فکری در سگ

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : اینفولینک