logo 2

 کج کردن و یا کج بودن سر سگ‌ها

کلینیک دامپزشکی : احتمال این وجود دارد که کج بودن سر سگ‌ها امری عادی باشد ، اما در بعضی مواقع احتمال این وجود دارد که سگ شما دچار نوعی بیماری شده باشد. البته در بعضی از اوقات عاملی مثل صداها هستند که باعث می‌شوند که سگ شما سرش را به آن جهتی که صداها را شنیده است، کج کند و یا اینکه توله سگ‌ها به دلیل شنیدن صدا این عکس العمل را نشان دهند. سگ‌ها به خصوص توله سگ‌ها عکس العمل شان نسبت به صدا و چیزهای که اطرافشان می‌باشد این است که سرشان را کج می‌کنند و این رفتار در آن‌ها رفتاری طبیعی به حساب می‌آید.
هنگامی که یک سگ این رفتار را انجام می‌دهد و ما از این رفتار او استقبال می‌کنیم ، حیوان متوجه خواهد شد که ما از انجام این عمل توسط او خرسند می‌شویم و دوست داریم که این عمل را دائماً تکرار کند. بدین ترتیب به سگ خود این‌گونه آموزش می‌دهیم که این عمل را بارها و بارها تکرار کند.
مطالب و تحقیقات بسیاری درزمینهٔ سر کج کردن و یا سر کج بودن سر سگ‌ها وجود دارد. نتایج یکی از تحقیقات به این مسئله رسیده است که سگ‌ها با این عمل خود قصد دارند که صداها را بهتر بشنوند و اطراف خود را بهتر ببینند. اما در برخی از موارد دیگر عنوان شده است که سگ‌ها سرخود را کج می‌کنند که پوزهٔ آن‌ها مزاحمتی برای دیدن اطرافشان فراهم نکند. این‌گونه از رفتارها در سگ‌ها امری عادی به حساب می‌آیند، اگرچه علت آن‌ها دقیقاً مشخص نیست.
در برخی از موارد کج بودن سر سگ و یا سر کج کردن سگ‌ها نشانه‌ای از یک نوع بیماری می‌باشد. به‌طوری که این عمل به خواسته خود حیوان نمی‌باشد و باید حتماً آن را جدی بگیرید و حتی احتمال این وجود دارد که نشانه بیماری دیگری باشد. سر کج کردن سگ اگر بیماری به حساب بیاید ، معمولاً با اختلال ستیبول همراه می‌باشد و این به معنی هماهنگی بین گوش داخلی و میانی است و این امر موجب حرکات غیر ارادی کج کردن سر و یا کج بودن سر است. این غیر ارادی بودن و این بیماری علائم مختلفی دارد که عبارتند از:
عدم تعادل در حرکت - علائم سرگیجه - تهوع-استفراغ - حرکات غیرارادی و شبیه به تشنج در چشم (نیستاگموس)
توجه داشته باشید که بیماری‌هایی همانند بیماری‌های مغز، عفونت گوش، اختلال عملکرد آیدیو پایتک ، همین‌طور ستیبول و کم کاری تیروئید می‌توانند موجب اختلال عملکرد ستیبول گردند.
فراموش نکنید که اگر این مشکل در سگ شما وجود داشت و یا هر کدام ازعلائم بیماری را در حیوان ملاحظه کردید ، برای اطمینان از عدم وجود بیماری سگ خود را نزد دامپزشک ببرید و این موضوع را حتماً جدی بگیرید.

کج کردن و یا کج بودن سر سگ‌ها

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : وب سایت لند پلاس