logo 2

مراقبت از گوش های حیوانات

کلینیک دامپزشکی : تفاوت های آناتومیکی از عوامل موثر در بروز مشکلات گوش ها در سگ ها و گربه ها محسوب می گردند که بین نژادهای مختلف به خصوص در سگ ها در میزان ابتلای آن ها به بیماری های گوش نقش به سزایی دارند.
نژادهایی مثل شارپی، بول داگ و پاگ به دلیل وجود چین های پوستی بیشتر در گوش، رطوبت، واکس زیاد و ذرات خارجی بیشتر به دام افتاده، زمینه را برای ایجاد مشکلات و بیماری های گوش مساعدتر می سازند.
نژادهایی مثل کوکر اسپانیل، اسپرینگرز و رتریور ها به دلیل وجود غدد ترشح کننده سرومن بیشتر از سایر نژاد ها، میزان ترشح سرومن بیشتری دارند و شرایط بهتری را برای رشد مخمر ها فراهم می کنند.
تنگ بودن کانال گوش می تواند موجب اختلال در عمل تهویه و در نتیجه به تعویق افتادن خشک شدن طبیعی گوش شود.حیواناتی که گوش های افتاده و پر از مویی دارند نیز به دلیل تهویه کمتر گوش ها بیشتر به بیماری های گوش مبتلا می گردند.
حساسیت ها : حیوانات دارای حساسیت غذایی که به مواد غذایی خاصی به علت درگیری پوست در قسمت های مختلف مثل گوش ها آلرژی دارند اغلب مشکلات گوش را نیز نشان می دهند و معمولا مشکلات گوش جزء اولین علائم بروز کننده این حساسیت می باشد که برای درمان آن ها دامپزشک ابتدا عامل ایجاد کننده حساسیت را تشخیص می دهد و سپس نسبت به رفع آن اقدام می کند.
انگل ها : جرب های گوش یکی از رایج ترین عوامل ایجاد کننده مشکلات گوش ها به خصوص در گربه ها هستند. در اثر ابتلاء به این انگل، حیوان آنقدر گوش های خود را می خاراند تا گوش ها زخمی می گردند. جهت درمان ، دامپزشک از دارو های ضد انگل تاثیر گذار بر روی این انگل استفاده می کند.
عفونت گوش ها : تعداد زیادی از باکتری ها و مخمرها می باشند که باعث بروز بیماری های گوش می گردند. گوش سالم دارای سد دفاعی قوی در برابر این باکتری ها و مخمرها است ، اما در صورتیکه شرایط محیط گوش در اثر عواملی مثل آلرژی ها، مشکلات هورمونی، و رطوبت بیش از اندازه تغییر کند باکتری ها و مخمر ها به طور تساعدی زیاد می گردند و این سد دفاعی را شکسته و سبب عفونی شدن آن می گردند. در این مواقع دامپزشک جهت درمان از آنتی بیوتیک های موضعی و عمومی و در صورت لزوم نیز از داروهای ضد قارچ استفاده خواهد کرد.
اجسام خارجی : دانه گیاهان، علف های ریز و خشک اگر به کانال گوش خارجی راه پیدا کنند یکی از عواملی می باشند که موجب بروز حساسیت و خارش شدید گوش ها می گردند و پیش از این که صاحب حیوان متوجه آن گردند باعث ایجاد زخم و عفونت می گردند. بنابراین بهتر است پس از هر بار که حیوان خود را به پیاده روی می برید گوش هایش را بررسی نمایید. جهت درمان این مشکل، دامپزشک بعد از معاینه کامل گوش نسبت به خارج کردن اجسام خارجی اقدام می کند و پس از شست و شوی کامل گوش، در صورت نیاز از آنتی بیوتیک ها نیز استفاده می کند.
زخم ها : همانگونه که قبلا هم به آن اشاره شد زیاد خاراندن گوش ها توسط خود حیوان موجب ایجاد زخم در گوش ها و خون ریزی می گردد. در این زمان شست و شوی گوش ها و استفاده از دارو های مناسب به بهبود زخم ها کمک می کند.
هورمون ها : کمبود و یا افزایش بعضی از هورمون ها می تواند سبب ایجاد مشکلات گوش گردد. هورمون های تیروئید، گلوکوکورتیکوئید ها که توسط غده فوق کلیه ساخته می گردند و همین طور هورمون های جنسی در سلامت گوش ها تاثیر گذار می باشند. در این زمان بهتر است بعد از انجام آزمایشات سرولوژی و اندازه گیری این هورمون ها نسبت به درمان آن اقدام شود.
سایر عوامل : بالا بودن سن، ضربه و صداهای بسیار بلند نیز ممکن است موجب از دست رفتن شنوایی در سگ ها و گربه ها گردد.

مراقبت از گوش های حیوانات

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : وب سایت لند پلاس