logo 2

ایدز در گربه ها

کلینیک دامپزشکی : نقص سیستم ایمنی مرتبط با FIV بیشتر در گربه های نر که به بیرون از خانه رفت و آمد دارند و سن بالای 6 سال دارند مشاهده می گردد. انتقال این ویروس بیشتر از طریق گاز گرفتن گربه ها در زمان نزاع انجام می گیرد. این ویروس گاهی اوقات از طریق مادر به جنین نیز منتقل می شود.
در موارد مشکوک به ایدز در گربه ها آزمایشات خونی اختصاصی انجام می شود. لازم به ذکر است که نتایج منفی آزمایشات دال بر رد بیماری نمی باشد ، به این علت که در مراحل ابتدایی عفونت (2ماه ابتدایی) ممکن است نتایج منفی کاذب ایجاد شود. نتایج مثبت همراه با علائم بیماری قابل اعتماد است ، اما برخی اوقات نتایج مثبت کاذب نیز می تواند مشاهده شود. جهت تشخیص دقیق این بیماری در گربه آزمایش Western blot test دارای حساسیت بالا است که موجب تایید تشخیص بیماری می گردد.
پاسخ به درمان ایدز در گربه ها ی آلوده به ویروس، به میزان و شدت نقص سیستم ایمنی وابسته است. شایان ذکر است که داروی ضد ویروس مناسبی برای گربه ها وجود ندارد.
(Azidothymidine (AZT دارویی است که در انسان های آلوده جهت جلوگیری از تکثیر ویروس HIV استفاده می شود که در گربه های بیمار آلوده به ویروس FIV نیز قابل مصرف است، اما احتمال ایجاد مسومیت دارویی برای گربه ها وجود خواهد داشت. دارو های دیگری نیز جهت درمان پیشنهاد می شوند که کمتر در دامپزشکی قابل دسترس می باشند.
اغلب گربه های FIV مثبت دچار عفونت های باکتریایی ثانویه می گردند که این عفونت ها را می توان با تجویز آنتی بیوتیک کنترل نمود ، اما لازم به ذکر است که در این موارد درمان با آنتی بیوتیک ممکن است طولانی مدت انجام شود. در حال حاضر واکسن پیشگیری کننده از FIV ساخته شده است و در برخی از کشور ها مورد استفاده قرار می گیرد .
گربه های ناقل ویروس باید در محیط منزل نگهداری گردند تا در معرض بیماری های مختلف قرار نگیرند، همچنین از انتقال ویروس به سایر گربه ها نیز جلوگیری شود. در پایان پیشنهاد می گردد که گربه های خانگی از رفت و آمد به محیط خارج از خانه کاملا منع گردند و در موارد مشکوک آزمایشات اختصاصی هرچه زودتر در مورد آن ها انجام شود.مراقبت خوب و مقدار زیادی عشق می تواند برای لذت بردن یک گربه مبتلا به FIV از یک زندگی طولانی تاثیر گذار باشد. در حالی که گربه شما سالم است باید به طور منظم و مرتب واکسن سالانه در تاریخ مشخص به او تزریق گردد. اما با دامپزشک خود در رابطه با واکسیناسیون گربه ای که دچار علائم شده است مشورت نمایید.

ایدز در گربه

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : وب سایت لند پلاس