logo 2

خراش گربه

کلینیک دامپزشکی : این نوع از باکتری گربه را دچار بیماری نخواهد کرد و در بزاق گربه زندگی می‌ کند تا از راه خراش و یا گازگرفتن گربه (به‌ خصوص در بچه گربه ) به انسان و یا سایر حیوانات منتقل می‌ گردد. عامل این بیماری در اغلب موارد خوش خیم، باکتری داخل سلولی بارتونلا می باشد. تقریبا در حدود نیمی از گربه‌ ها در طول عمر خود مدتی ناقل این باکتری می باشند.
علائم بیماری خراش گربه یا چنگ گربه : در بیشتر موارد 4 الی 10 روز پس از تماس انسان با یک گربه، پاپول یا یک ضایعه پوستی در منطقه آسیب دیده ایجاد می‌ گردد و سپس غدد لنفاوی سر و یا گردن یا حتی زیر بغل بزرگ خواهند شد و دردناک می‌ گردند. علائم این بیماری عبارتند از :
بزرگ‌شدن غدد لنفی نزدیک به محل زخم - ظاهر شدن قرمزی و یا به وجود آمدن جوش‌ های چرکی در محل زخم همراه با تب خفیف - سردرد - لرز - کمر درد - درد در ناحیه شکم و میالژی T خوشبختانه در اکثر موارد بیماری خو دبه‌ خود بهبود خواهد یافت، اما تورم غدد لنفی امکان دارد حتی تا ماه‌ ها باقی بماند.
درمان خراش گربه : برای درمان بیماری خراش گربه از آنتی بیوتیک هایی نظیر ریفامپین، کوتریمو کسازول، آزیترومایسین سیپروفلوکساسین و داکسی سیکلین استفاده می‌ کنند. معمولا غدد لنفاوی به صورت خود به خود پس از ۲ الی ۴ ماه بهبود می‌یابند. البته توجه داشته باشید که این بیماری مسری نمی باشد و در این مورد جای نگرانی نخواهد بود .
از مصرف خودسرانه ی این دارو ها پرهیز نمایید و در صورتی که دچار خراش و یا هر آسیبی از ناحیه ی گربه ها به شما وارد شد ، به پزشک مراجعه نمایید تا در صورت لزوم دارو تجویز کند.

 

برای اطلاع از خدمات کلینیک دامپزشکی با شماره تلفن 44279350 تماس بگیرید.

خراش گربه

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : اینفولینک