logo 2

غذا های خطرناک برای گربه

کلینیک دامپزشکی : انگور و کشمش ، غذا های خطرناک برای گربه : انگور و کشمش از غذا هایی هستند که می توانند باعث نارسایی کلیه گردند و مصرف حتی مقدار کم آن نیز می تواند باعث بیماری گربه گردد. استفراغ مکرر و بیش فعالی علائم اولیه مصرف این مواد می باشد. اگرچه برخی از گربه‌ ها هیچ عوارضی از بیماری را از خود بروز نمی دهند. بهتر است که به گربه خود هرگز انگور نداده و انگور و کشمش را در مکانی دور از دسترس گربه نگهداری کنید.
پیاز، سیر و موسیر : پیاز در تمامی اشکال (پودر شده، خام، پخته، یا خشک) می تواند باعث ایجاد مشکل در سلول‌ های قرمز خون شده، و منجر به کم خونی گردد. این قضیه در مورد غذای کودک نیز صدق می کند ، به دلیل این که حاوی پودر پیاز می باشد. بنابر این از دادن غذای کودک به گربه باید خودداری کنید.
مصرف مقدار بسیار کم این مواد ممکن است آسیبی به گربه نرساند، اما یکباره خوردن مقدار زیاد این مواد یا خوردن مقدار کم از این مواد اما به طور منظم ممکن است باعث مسمومیت گردد. علاوه بر این پیاز، سیر و موسیر می توانند باعث ناراحتی گوارشی گردند.
غذا های خطرناک برای گربه ها شیر و سایر فرآورده‌ های لبنی : بچه گربه‌ ها قادر به تحمل شیر می باشند، اما سیستم بدن اغلب گربه‌ های بزرگسال قادر به دریافت و تحمل شیر نیست. در واقع سیستم گوارشی آن ها نمی تواند فرآورده‌ های لبنی را تحمل کند و در نتیجه این مسئله ممکن است باعث ایجاد ناراحتی در دستگاه گوارش و اسهال گردد.
یکی از غذا های خطرناک برای گربه بنام الکل : آبجو ، مشروبات الکلی ، شراب و غذا های حاوی الکل هیچ یک از آن ها برای گربه‌ ی شما خوب نمی باشد. به این دلیل که الکل اثر یکسانی روی کبد و مغز گربه همانند انسان دارد. اما به مراتب اثرات زیان‌آور این مواد زودتر از آنچه تصور می گردد برای گربه قابل مشاهده می باشد. فقط دو قاشق چایخوری از ویسکی می تواند موجب به کما رفتن و چند قاشق چایخوری بیشتر می تواند منجر به مرگ گربه کردد.
کافئین از غذا های خطرناک برای گربه : کافئین در مقادیر زیاد می‌ تواند برای گربه‌ ها مرگبار باشد و برای آن هیچ پادزهری وجود ندارد. علائم مسمومیت با کافئین شامل بی قراری، تنفس سریع، تپش قلب، لرزش های عضلانی، و بیهوشی می باشد.
علاوه بر چای و قهوه، کافئین در کاکائو، شکلات، کولا و نوشابه های الکلی، نیرو زا نیز از قبیل ردبول وجود دارد. همچنین در برخی از دارو های سرما خوردگی و مسکن‌ ها نیز وجود دارد.
شکلات از غذا های خطرناک برای گربه : شکلات نیز می تواند برای گربه‌ ها کشنده باشد. اگر چه اغلب گربه‌ ها از شکلات استفاده نمی کنند. برخی از افراد به اشتباه تصور می کنند که می توانند به عنوان تشویق به گربه ی خود شکلات بدهند که این تصور نادرست است و باعث ایجاد مشکلاتی در سلامتی گربه می گردد عامل سمی که در تمام انواع شکلات، حتی شکلات سفید برای گربه‌ ها وجود دارد تئوبرومین می باشد. خطرناک ترین نوع آن شکلات تلخ و انواع بسیار تیره رنگ و پخته شده شکلات می باشد. مصرف شکلات می تواند باعث به هم ریختن ریتم طبیعی قلب، لرزش، تشنج و مرگ گردد.
گوشت و ماهی خام : گوشت و ماهی خام (همچنین تخم مرغ خام)، حاوی باکتری هایی است که باعث مسمومیت غذایی می گردند. افزون بر این، آنزیمی در ماهی خام تیامین، ویتامین B ضروری مورد نیاز گربه را از بین می برد. کمبود تیامین نیز می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی عصبی شود و منجر به تشنج و کما گردد.
آب نبات و آدامس، غذا های خطرناک برای گربه : آب نبات، آدامس، خمیر دندان، برخی از محصولات پخته شده و برخی از غذا های رژیمی که با شیرین کننده‌ مصنوعی ( xylitol ) شیرین شده‌ اند می توانند باعث افزایش گردش انسولین در بدن گربه گردند و باعث افت قند خون گربه می شوند شیرین کننده‌ مصنوعی همچنین می تواند منجر به نارسایی کبد گردد. علائم اولیه آن شامل استفراغ، بی حالی، و از دست دادن هماهنگی در حرکات می گردد. همچنین ممکن است گربه بلافاصله پس از مصرف شیرین کننده‌ مصنوعی دچار تشنج گردد و نارسایی کبد نیز فقط در عرض چند روز پس از مصرف رخ بدهد.
چربی زیاد و استخوان : چربی و استخوان نیز برای گربه می توانند خطرناک باشند. چربی ( به صورت پخته و یا خام ) می تواند باعث ناراحتی های روده‌ ای، اسهال و استفراغ گردد. همچنین گربه‌ ممکن است به وسیله استخوان دچار خفگی گردد. تراشه‌ ها و تکه‌ های متلاشی شده استخوان‌ ها می توانند باعث انسداد و پارگی دستگاه گوارش گربه ها گردند.
یکی از غذا های خطرناک برای گربه ، جگر : مصرف مقدار کم جگر برای گربه مشکلی ایجاد نمی کند، اما خوردن بیش از اندازه آن می تواند باعث ایجاد مسمومیت ویتامین A گردد. این بیماری جدی می تواند بر روی استخوان‌ های گربه موثر باشد. علائم استفاده از جگر برای گربه ها شامل تغییر شکل دادن استخوان‌ های آرنج و ستون فقرات و پوکی استخوان می باشد. مسمومیت ویتامین A همچنین می تواند موجب مرگ گردد.
گاهی اوقات استفاده از غذای سگ به میزان بسیار کم برای گربه صدمه‌ ای به گربه وارد نمی کند، اما غذای سگ جایگزین مناسبی برای غذای گربه نمی باشد. غذا های هر دو آن ها دارای مواد و اجزای مشابهی می باشد، اما غذای گربه به طور ویژه برای نیاز های گربه فرموله شده که شامل پروتئین بیشتری می باشد و همچنین دارای برخی از ویتامین‌ ها و اسید های چرب است. استفاده از رژیم غذایی سگ ها به طور مداوم برای گربه می تواند موجب ایجاد سوء تغذیه بسیار شدیدی در گربه گردد.
غذا های خطرناک برای گربه هاپرخوری : بیش از اندازه ، غذا خوردن در اغلب موارد همان قدری که برای انسان‌ ها مضر است برای گربه‌ ها نیز زیان‌آور می باشد. پرخوری می تواند منجر به چاقی و حتی دیابت گردد.
دارو های انسانی : یکی از رایج ترین علل مسمومیت در گربه‌ ها مصرف داروی تجویز شده برای انسان می باشد. در مورد دارو ها همانطور که آن ها را دور از دسترس کودکان نگهداری می کنید داروها را در جایی قرار بدهید که گربه به هیچ عنوان امکان دسترسی به آن ها را نداشته باشد و هرگز به گربه خود بدون توصیه و مشورت با دامپزشک هیچ نوع دارویی را ندهید اجزای تشکیل دهنده دارو هایی نظیر استامینوفن یا ایبوپروفن که دارو های معمولی می باشند که از بین برنده‌ ی درد و سرماخوردگی می باشند و در هر خانه‌ ای پیدا می شود می توانند کشنده باشند و موجب مرگ گربه گردند.
خمیر غذایی خطرناک برای گربه : قبل از پخته شدن، خمیر اگر مدت زمانی قبل از پخته شدن باقی بماند افزایش حجم پیدا می کند و این دقیقا همان چیزی است که اگر گربه آن را بخورد در معده‌یاش اتفاق افتاده و باعث تورم می گردد، خمیر در شکم گربه منبسط شده و باعث درد شدید می گردد. افزون بر این، زمانی که خمیر ترش می گردد و افزایش می یابد، الکل تولید می کند که مصرف آن توسط گربه منجر به مسمومیت با الکل می گردد.
ماهی تن یکی از غذا های خطرناک برای گربه : استفاده از ماهی تن امکان دارد آسیبی به گربه نرساند، اما استفاده مداوم از آن برای گربه و حتی انسان می تواند منجر به سوء تغذیه گردد به این دلیل که تمامی مواد مغذی که گربه نیاز دارد را درون خود ندارد. همچنین استفاده مداوم از این محصولات می تواند منجر به مسمومیت با جیوه گردد. از این محصولات تنها جهت تشویق و دعوت گربه برای خوردن غذای اصلی اش استفاده نمایید.

غذا های خطرناک برای گربه

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : وب سایت لند پلاس