logo 2

گربه های اهلی خانگی

کلینیک دامپزشکی : وزن گربه اهلی : گربه ها اغلب وزنی بین 2.5 تا 7 کیلو گرم دارند. اگرچه در بعضی گونه‌ های خاص وزن گربه به 11.3 کیلو گرم نیز می‌ رسد. گربه‌ هایی هم وجود دارند که به علت پرخوری به 30 کیلو گرم وزن نیز می رسند. از طرف دیگر در برخی گونه‌ های گربه‌ های کوچک وزن گربه کمتر از 250 گرم می باشد.
خصوصیات گربه اهلی : گربه از حیوانات شب‌گرد می باشد ، بدین معنا که معمولا شب ها به فعالیت می پردازد و در طول روز بیشتر وقت خود را به استراحت اختصاص می‌ دهد. علت برق چشم گربه ها در شب وجود پوششی به نام پرده درخشان در چشم آن ها می باشد که به دید بهتر آن‌ ها در نور کم کمک می‌ کند، پس گربه توانایی دید در تاریکی را ندارد، اما در نور کم قادر است ببیند.
گربه مانند بیشتر پستانداران دارای 7 مهره گردنی، 13 مهره صدری و یا مهره‌ های پشت سینه، 7 مهره کمری و ۳ مهره خاجی می باشد. البته «گربه مانکس» دارای 22 الی 23 مهره دمی است. تعداد بیشتر مهره‌ ها در کمر و سینه گربه در مقایسه با انسان باعث انعطاف‌پذیری و تحرک بیشتر این حیوان می‌ گردد. گربه از مهره‌ های انتهایی دم خود برای حفظ تعادل در حرکات سریع بهره می‌ برد. استخوان‌های چنبر (ترقوه) گربه دارای توانایی جابجایی می باشند ، به همین علت است که گربه می‌ تواند از هر سوراخ یا تونلی که سرش از آن عبور کند، بگذرد.
گربه اهلی دارای دندان‌ های بسیار خوبی برای شکافتن گوشت می باشد. دندان آسیاب یکم و دندان آسیاب کوچک در این حیوان با هم جفتی را به وجود می‌ آورند که برای شکافتن گوشت مانند قیچی است. این سازوکار در بسیاری از گربه‌سانان از گرگ ها پیشرفته‌ تر می باشد. زبان گربه دارای برآمدگی‌ های ریزی می باشد که از آن ها برای نگه داشتن و شکافتن گوشت یا لاشه بهره می‌ برند. بر روی این برآمدگی‌ ها یا تیغ‌ های کوچک نوعی ماده خاصی است که به گربه در هنگام تمیز کردن آن ها کمک می‌ کند. این برآمدگی‌ ها مانند قلاب‌های ریزی می باشند که به سمت عقب خوابیده‌ اند و نمی‌ گذارند گوشت از دهان گربه خارج گردد.
تعداد دندان‌ های گربه اهلی بالغ به 30 عدد می‌ رسد. گربه توانایی انجام حرکت جانبی فک‌ های خود را ندارد و به همین علت نمی‌ تواند غذا را آسیاب کند. همچنین دندان‌ه ای آسیای گربه نیز فاقد سطح‌ آسیاب‌ کردن نمی باشند، اما زبان سوهان مانند گربه امکان جدا کردن گوشت از استخوان برای او فراهم می کند.
گربه با داشتن 32 نوع ماهیچه در گوش خود می‌ تواند هر کدام از گوش‌ های خود را آزادانه نسبت به دیگری حرکت بدهد. با این توانایی گربه می‌ تواند در حالی که در یک جهت مشغول حرکت است گوش خود را در جهت مخالف بچرخاند. همچنین اکثر گربه‌ ها می‌ توانند گوش‌های خود را به سمت بالا نگه دارند. برعکس سگ‌ ها، گربه‌های دالگوش (با گوش‌ هایی آویزان) بسیار نایاب می باشند (گونه Scottish Fold به علت جهش ژنتیکی دالگوش می باشد). گربه ها در هنگام عصبانیت یا وحشت‌ زدگی گوش‌ های خود را می‌خوابانند. همچنین گربه‌ ها در زمان بازی یا زمانی که صدایی از پشت سر بیاید گوش‌ های خودشان را به سمت عقب می‌ چرخانند.
بیشتر گربه‌ ها دارای پنج چنگال بر روی پنجه‌های جلوی و چهار یا پنج چنگال بر روی پنجه‌های عقب می باشند. این مسئله به دلیل یک جهش ژنتیکی کهن می باشد، اما با این حال گربه‌ های خانگی از تعداد چنگال‌های بیشتری برخوردار می باشند.
اولین گربه‌ های خط و خالدار در قرون وسطی به وجود آمدند. جهش ژنتیکی در گربه‌ ای در سده چهاردهم میلادی در ترکیه امروزی باعث به وجود آمدن نقش و نگار بر روی پوست گربه اهلی شده‌ است. درسال‌ های بعد گربه‌ های خط و خالدار، اهمیت خود در مهارت‌ های موش‌ گیری برای انسان را از دست می دهند و به علت زیبایی، تحسین و با انسان هم‌نشین گشتند.
تا قبل از سده نوزدهم، به علت این که انسان در نژاد گربه‌ ها (بر خلاف سگ) دستکاری چندانی نکرده بود در ظاهر گربه ها نیز تغییر زیادی ایجاد نشده بود. اما در دو سده اخیر نژادهای گوناگونی از گربه اهلی ، پدید آمده اند.
گربه ها حیواناتی پر سر و صدا می باشند و انواع مختلفی از صداها را ایجاد می‌ کنند. میو کردن رایج ترین و معروف ترین صدای آن‌ ها می باشد که به شکل‌ های مختلفی برای مقاصد متفاوت انجام می‌ گردد.
خرخر کردن نوعی صدای التیام‌ بخش می باشد که برای گربه ها کاربرد های التیام‌ بخشی و ارتباطی دارد. از صدای بلندی برای جفت‌یابی استفاده می‌ گردد و از غرش، فیف و خرناس هم برای وضعیت‌های تهاجمی و دفاعی استفاده می‌ شود. گربه اهلی هنگامی که شکاری را دور از دسترس خود ببینند صدای پچ‌پچ از خود ایجاد می‌ کند و صدا های فرکانس بسیار بالا (که در محدوده شنوایی انسان نیستند) نیز در صدا های ارتباطی در میان بچه‌ گربه‌ ها وجود دارند.
جد گربه‌ های اهلی از گربه‌ های وحشی آفریقایی می باشد. البته گربه‌ های وحشی و بومی استرالیایی را نیز می‌توان نیاکان نژاد گربه‌های اهلی استرالیا نام گذاری کرد. نسل تقریباً تمامی این گربه‌ ها به پنج گربه وحشی ماده از زیرگونه گربه دشتی آفریقایی می‌ رسد که حدود ده هزار سال پیش در خاورمیانه زندگی در کنار انسان‌ ها انتخاب کردند.
پژوهش‌ ها نشان می‌دهند که گربه، دوبار اهلی گشته است. اجداد گربه‌ های خانگی گربه‌های وحشی بوده‌اند که انسان ها، یک بار آن ها را در خاور نزدیک و بعد ها در مصر اهلی نموده اند.

 

برای اطلاع از خدمات کلینیک دامپزشکی با شماره تلفن 44279350 تماس بگیرید.

گربه های اهلی خانگی

View all
سگ
عمومی
گربه

44279350 - 44269545 - 021

نشانی : بلوار مرزداران (غرب) - خیابان 35 متری لاله - کوچه لاله نهم - انتهای کوچه سمت راست -بن بست ستایش

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای کلینیک دامپزشکی مرزداران محفوظ می باشد  طراحی و توسعه : اینفولینک